Katarakt Ameliyatı Sırasında

Katarakt ameliyatı, doktorunuz farklı birşey söylememişse genel anestezi ile değil lokal damlalarla göz uyuşturularak yapılır. Bu nedenle ameliyat öncesi uzun süre aç kalmanız gerekmez. Hastaneye ya da kliniğe gittiğiniz zaman göz bebeğinizi büyütmek için damlalar damlatılır.

Operasyon odasında önce göz çevreniz yıkanarak temizlenir ve başınızın etrafına steril örtüler yerleştirilir. Operasyon genellikle 15  dakikadan az sürer ve neredeyse acısızdır. Çoğu insan ameliyat sırasında uyanık kalmayı tercih ederken, bazılarının kısa bir süreliğine uyutulması gerekebilir. Eğer uyanıksanız, göz içindeki ve etrafındaki sinirleri uyuşturmak için anestezik bir ilaç verilir.

Gözlerinizi açık tutmaya çalışmanıza gerek olmaz çünkü lid spekulum denen bir alet göz kapaklarınızı açık tutar. Ameliyat sırasında ışık ve hareketleri göreceksiniz fakat gözünüz rahatsız olmayacak. Eğer lokal anestezi uygulanmışsa ameliyat boyunca gözünüzü sabit tutmanız istenecek.

Operasyondan sonra, gözünüzün üzerine bir koruyucu yerleştirilecek ve dinlenirken çayınızı veya kahvenizi içebilecek ya da birşeyler yiyebileceksiniz. Katarakt ameliyatı olan çoğu kişi ameliyat günü evine dönebilir. Ameliyat normalde iki göze 1 hafta arayla yapılır.