Akıllı Lens ve Katarakt Ameliyatı

“Gözlerde Üç 3 odaklı lens dönemi”…

Akıllı Lens Nedir, Ne işe yarar?

Uzağı ve yakını iyi görmeyi sağlarken aynı zamanda orta mesafede de iyi bir görüş sağlamak amacıyla uygulanan lenslerdir. Orta mesafe dediğimiz; bilgisayar kullanım mesafesi,  televizyon izleme  mesafesi, mutfak tezgâhına erişim mesafesi  gibi görme kalitesinin önemli olması gereken  mesafelerde görüş, üç odaklı merceklerde nettir.

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker;  “Multifokal lenslerin teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte, hastalar katarakt ameliyatından sonra yakını kaliteli ve iyi bir şekilde görmeye başladılar ve bu lensler çok daha sık kullanılmaya başlandı. Ben 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de multifocal lensleri kullanıyorum ve hastaların %90’ına bu lensleri uyguluyorum. Ancak bu lenslere multifocal denmesine rağmen,  2 odaklı yani, yakın ve uzak odağı özelliği taşımaktadır. Hastalar 40-80 cm arasındaki mesafeyi bulanık görürler. Bu mesafe günlük yaşamda az kullanılan bir mesafe olsa da, bazı hastalarda bu mesafeyi görme ihtiyacı da belirmişti. Trifocal (3 odaklı) mercekler sayesinde bu sorun da ortadan kaldırıldı” diyor. Dr. Sinan Göker bu merceklerin diğer avantajlarıının da, gece görüşünde parlamalar olmaması ve merceğin UV  koruma özelliği nedeniyle gözleri güneş  ışınlarının zararlı etkilerinden ve yaşa bağlı oluşacak hastalıklardan da koruması olduğunu söylüyor.

Akıllı Lens ( göz içi mercek) tedavisi nasıl yapılır?

Uygulama her göz için 5 -10 dakika arası sürer. Uygulama sırasında hasta ağrı ve acı hissetmez. Özel ilaç ve sıvılarla göz yıkanır ve uyuşturulur. Tedavi; kataraktlı mercek çıkartılıp, akıllı lensin yerleştirilmesiyle tamamlanır.  Tedavinin ertesi günü kontrolünüzden sonra günlük yaşamınıza dönebilir, sosyal aktivitelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Akıllı Lens kimlere uygulanabilir?

Kataraktı oluşmuş uzak ve yakın görme problemi olan hastalara ve gözü lazer tedavisine uygun bulunmayan yüksek gözlük numaralı kişilere uygulanmaktadır.

Akıllı Lens renkli olabilir mi?

Göz içi mercekler gözün üstüne takılan kontakt lensler gibi değildir. Göz içine yerleşildiği için, dışarıdan bakıldığında belli olmaz ve renkli olamazlar.

Bu mercekler kalıcı mıdır?

Halk arasında akıllı lens olarak adlandırılan multifokal ve trifokal lensler  bildiğimiz lensler gibi sürekli takıp çıkarılmaz. Bir kere takılır ve ömür boyu gözün içinde kalır.

Yakın ve uzak görme problemi olan bütün hastalara bu lensler mi uygulanmalıdır?

Op. Dr. Sinan Göker; “Sonuçta bu uygulama bir katarakt ameliyatıdır. Kataraktı olmayan genç hastalara Supracor diye bilinen diğer yakın lazer tekniğini uygulamaktayız. Ancak katarakt başlangıcı olursa, bu yönteme geçiyoruz. Katarakt cerrahisi çok daha özen gerektiriyor. Çünkü bu lenslerin çok iyi merkezlenmesi ve hiçbir şekilde kaymaması gerekiyor. Ayrıca cerrahi sonrası uzakta numaranın “0” a çok yakın olarak ayarlanması gerekiyor, dolayısıyla özel bir deneyim şart. Uzakta numara kaldığı takdirde 2 ay sonra kalan numara lazerle tekrar “0”a çekiliyor” diyor.

Doğru hastaya doğru uygulama yapıldığında hasta memnuniyeti kuşkusuz çok daha fazla oluyor.