Göz Tedavisi Nasıl Yapılır

Lazer olmak isteyenlere önce detaylı ölçümler yapılır. Muayene sonrası gözler uygun bulunmuşsa prosedür hakkında bilgi verilir. İlk gün muayene ve tetkikler, ertesi gün tedavi ve üçüncü gün de son kontrol olmak üzere, hastalarımızın en az üç gün ayırması gerekmektedir.

Göz Tedavisi öncesinde prosedür nasıl uygulanır?

Yumuşak kontakt lens kullanan hastalar, tedaviden en az 7 gün once; gaz geçirgen yarı sert lens kullananlar ise 3 hafta önce lenslerini çıkarmalıdır.

Göz Tedavisi sırasında prosedür nasıl uygulanır?

Ameliyattan 45 dakika kadar önce size bir sakinleştirici verilecektir. Bu, ameliyat heyecanını giderir ve uyumu arttırır. Lazer odasına girmeden hemen önce, gözlerinize uyuşturucu damlalar damlatılır ve bu sayede ağrı ya da acı duymazsınız. Lazer masasına yattıktan sonra, göz kapaklarınız antiseptik solüsyon ile silinir ve plastik bir örtüyle yüzünüz örtülür. Göz kapaklarınızı ayırmak için özel bir tel takılır. Bu sayede isteseniz de gözünüzü kapatamazsınız. Daha sonra göreceğiniz, mikroskobun parlak ışığı ve ortasında yeşil veya kırmızı (cihaza göre değişir) bir noktasal ışıktır. Doktorunuz, ameliyat süresince bu  ışıktan gözünüzü ayırmamanızı isteyecektir. Tedavi sırasında lazer göze kilitlendiğinden, hasta gözünü oynatsa bile lazer gözü takip eder. Rahat olmanız ve kendinizi sıkmamanız, ameliyat süresini oldukça kısaltacaktır. Tedavi süresi, her göz için 4-5'er dakikadır.

Göz Tedavisi sonrasında prosedür nasıl uygulanır?

Ameliyat sonrası gözünüze antibiyotikli damlalar uygulanır ve yolda toz vb yabancı cisim kaçmasını engellemek için koruyucu gözlük takılır. Bulanık görmeniz tamamen normal bir durumdur. Birkaç saat; gözlerinizde yanma, batma, sulanma olabilir. Ağrı nadirdir, ancak olursa basit bir ağrı kesiciyle geçecektir. Gözlerinize ellerinizi sürmemeli, kaşımamalı, ovalamamalısınız. Banyo yapmayın ve yüzünüzü yıkamayın. Televizyon seyretmeyin ve okumayın. Antibiyotikli damlanızı doktorunuzun söylediği şekilde kullanın. Tedavinin ertesi günü, hastalarımızın kliniğimizde kısa bir kontrol olması gerekecektir ve bu kontrol son derece önemlidir. Bu kontrolden sonra, tedavileri tamamlanan kişiler normal yaşantılarına geri dönerler.

Damlalar 1 hafta süreyle kullanılır ve daha sonra kesilir.

    1 hafta süreyle makyaj sakıncalıdır.
    20 gün süreyle hamam, sauna, havuz ve denize girmek sakıncalıdır.
   

Tedavinin ertesi günü yapılan kontrolden sonra banyo ve duş yapabilirsiniz, ancak ilk günlerde gözünüze sabun ve şampuan kaçırmaktan kaçının.