Wavefront Tekniği Nedir?

WaveFront Teknolojisi, kişiye özel ısmarlama tedavi - kartal göz tekniği diye de isimlendirilir.
Standart lasik tekniğinde amaç gözdeki dereceyi yok etmektir.

Ancak WaveFront tekniğinde amaç, görme kalite ve seviyesini daha da arttırmak yanında  gece görüş problemlerini azaltmaktır.

Özellikle kornea düzensizliği olan ve tembelliğe bağlı görmesi az olan hastalarda standart tedavi ile elde edilemeyen daha kaliteli ve iyi görme sağlanmaktadır.

Wavefront teknolojisi yıllardır astronomide uzaydan alınan görüntüleri teleskopla daha net alabilmek için kullanılmaktadır.

Gözümüze giren ışık dalgaları paralel girer ancak geri dönerken gözümüzdeki vitre, lens, kornea gibi ortamlardan geçtiği için burada ışık dalgalı olarak geri döner ve sapmalara (aberasyonlara) yol açar.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi göz haritasındaki 3 boyutlu görüntü lasere bir disk aracılığı ile aktarılır. Aberometri ile alınan haritalar kişiye özel olup tıpkı parmak izi gibidir.
          
Wave Front LASİK 2 tiptir:

1-Kişiye Özel (custom):

Wave Front Analyzer (Aberometre) denilen bir cihaz aracılığıyla gözün tüm tabakaları ölçülmekte, buradaki sapma ve düzensizliklerin her göze özel haritası çıkarılmaktadır. Bu harita daha sonra lazer cihazına aktarılmakta, her göze özel tedavi planlanmaktadır.

Wave Front haritaları, parmak izi gibi her şahısta farklı olduğu için tedavi de hastaya özel ısmarlama tedavi olmaktadır. Cihaza göre farklı isimler alabilmektedir. Örneğin İntralase Ve Visx cihazı ile yapılan tedaviye İLasik denmektedir. Bizim kullandığımız excimer laser cihazlarından biri olan TENEO cihazında ise bu tedavi ZY-Optix diye adlandırılır.
2-Wavefront-optimized: Kliniğimizde kullandığımız Wavelight Allegretto excimer laser cihazına ait bir yazılımdır. Sadece gözlük derecelerini değil, kornea eğimi, kalınlığı ve şeklini de göze alarak tedaviyi  yapar ve böylece gece görüş bozukluklarını da elimine eder, görüş kalitesini artırır. Cihazın  standart tedavi olarak yapabildiği bu tedavi birçok excimer laser cihazında ancak wavefront tedavi ile yapılabilmektedir.