Miyop Teşhisi Nasıl Belirlenir?

Miyopların geneli uzaktaki nesneleri görmekte zorlanmakta veya bulanık olarak görmektedir. Yakın çalışması gerektiği durumlarda zorlanmayan miyoplar uzaktaki bir yazıyı okuyabilmek, nesneyi görebilmek için yakınlaşmak zorunda kalırlar. Miyop kusurunun kalıtımsal olabileceği düşünülmektedir.

Miyop, genellikle 8 – 10 yaşları aralığında ortaya çıkmaktadır. Miyop kusuru vücut gelişimi devam ettikçe farklı oranlarda artış gösterebilir. Vücut gelişiminin tamamlandığı yaştan sonra artış tamamen durabileceği gibi yavaş ilerlemeye de devam edebilir.

Miyop kusurunun tedavisinde hala yaygın olarak gözlük kullanımı tercih edilmektedir.

Son günlerde gözlük kullanımının yanı sıra kontakt lens kullanım oranlarında da artışlar gözlenmiştir. Bunların tedavi edici bir özelliğinin olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Bunun yanında miyop kusurunun ilerlemesine de herhangi bir etkileri yoktur.

Bunların haricinde miyop kusurunun tedavisinde refraktif cerrahi yöntemlerinden de faydalanılmaktadır. Bu yöntemler arasında lazer cerrahisi, göz içine sabit lens takılması, şeffaf mercek değişimi ve kornea içine sabit duracak kontakt lens takılması yer almaktadır.

Miyop kusurunun tedavisinde izlenecek yöntem hastanın durumuna ve yaşına göre uzman kontrolünde belirlenecektir.