Katarakt Cerrahisinde Fako Ameliyatı Nasıl Yapılır?

1. Gözün kornea tabakası ile beyaz bölgesinin (skleranın) birleştiği noktadan 3 mm''lik özel bir kesi oluşturulur.

2. Operasyonda fakoemülsifikatör (fako) denilen ultrasonik ses dalgaları ile çalışan bir cihaz  kullanılır. Bu alet önce kataraktı parçalar sonra içine emerek parçalanan kataraktı temizler.

3. Özel bir maddeden yapılmış olan suni lens 3 mm''lik kesiden gözün içine yerleştirilir. Bu lens, gözde reaksiyon yapmayacağı bilimsel olarak kanıtlanmış özel bir maddeden yapılmıştır.

4. Artık operasyon bitmiştir. Herhangi bir dikiş koymaya gerek kalmaksızın hastanın operasyonu tamamlanır, yaklaşık 1 saat sonra evine dönebilir.

Kataraktı olan hastaların ayrıntılı muayenesi sonrasında gözlerinin yapısı uygunsa bu lensler katarakt ameliyatı esnasında göz içerisine yerleştirilir. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olan hastaların mesleki konumu, yaşı, sosyal aktivitesi, okuma alışkanlığı ve entelektüellik düzeyi hasta seçiminde önem taşımaktadır.

Kataraktlı olup gözlüğü yaşantılarından tamamen çıkartmak isteyen kişiler multifokal lensler sayesinde günlük rutin işlerini gözlüksüz yapabilecek hale gelmektedir.

Doğru mercek seçiminde ameliyat öncesi yapılan mercek numarası ölçümleri önemlidir.

Önceden geçirmiş olduğunuz excimer lazer cerahisi katarakt ameliyatı için engel değildir. Katarakt ameliyatı sonrası refraksiyon kusuru kalırsa da önceden yapılmış olan tetkikler doğrultusunda gözünüz uygunsa excimer lazerle tedavi edilerek uzak ve yakında net görüş sağlanır.