Katarakt ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Eğer başka bir sağlık sorununuz yoksa katarakt ameliyatınız sorunsuz geçecektir ve kısa sürede bitecektir. İstatistikler başarılı bir katarakt ameliyatı sonrası çok iyi bir görüş sağlama oranının oldukça yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Komplikasyonsuz bir katarakt ameliyatı ortalama 10 - 15 dakika sürer ve ameliyat sonrası anesteziden ve halsizlikten kurtulmak için dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır.

Ameliyat sonrası için ilk hazırlığınız sizi eve kadar götürecek birini ayarlamak olmalı. Çünkü yaklaşık olarak 30 dakika kadar anestezi etkisi yoğun olarak devam eder ve yön bulmada zorluk çekebilirsiniz. Yine katarakt ameliyatı sonrası parlak ışıkta bulunmamalısınız.

Ameliyat sonrası uykulu veya yorgun hissediyorsanız sırt üstü uzanın ve dinlenin.

Doktorunuz gözde iltihaplanmanın önüne geçmek için antibiyotik göz damlası verebilir. Bu damlayı günde 2-3 kez  4 hafta boyunca kullanabilirsiniz. Kesin bir bilgi için ameliyat sonrası kontrol randevusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler eğer ağrınız varsa kullanılabilir. Ancak katarakt ameliyatı sonrası ağrılar genellikle çok hafiftir ve ağrı kesiciye gerek kalmadan baş edilebilir.

Katarak ameliyatı sonrası sağlıklı bir iyileşme dönemi geçirmek için aşağıdaki listeyi uygulamanızı tavsiye ederiz.

    İlk gün araç kullanmayın,
    Bir kaç hafta ağır kaldırmamaya ve yorucu aktivitelerde bulunamaya özen gösterin,
    Ameliyat sonrası gözünüze baskı yapacak hareketlerden kaçının,
    Özellikle bir kaç gün hapşırmamaya ve şiddetli öksürmemeye çalışın,
    İlk gün görüşünüz tam yerine gelmeden yürürken dikkatli olun,
    Enfeksiyon riskini azaltmak için ellerinizi yüzünüzden uzak tutun ve sıcak banyo yapmayın,
    Katarakt ameliyatı sonrası bir kaç hafta toz, duman ve rüzgar gibi tahriş edici ortamlarda bulunmayın.


Doktorunuzun önerilerini dikkatli dinleyin ve verilen herhangi bir ilacı önerilen doz dışında kullanmayın. Eğer iki gözünüze birden katarakt ameliyatı yapılacaksan iki ameliyat arasında 1 haftaya kadar süre bırakılır ve ilk ameliyat yapılan göz iyileştikten sonra ikinci ameliyat gerçekleştirilir.