Katarakt Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra iyileşme sürecinizi kontrol etmek için doktorunuz sizi belli aralıklarla kontrole çağırır. Kliniğimizde 1. gün, 1. hafta ve 1. ay hastalarımızın mutlaka kontrole gelmesi beklenir.

Bununla birlikte gözünüzün iyileşmesine ve iç basıncını kontrol etmeye yardımcı olacak göz damlalarının belirli zamanlarda kullanılması istenir. Gözünüzün üzerine fazla basınç uygulamamalı, fazla kaçan göz damlası ya da göz salgıları hafifçe silinmelidir. Doktorunuzdan ilaçlarınızı nasıl kullanacağınızı, ne zaman alacağınızı ve hangi etkilere sahip olduklarını mutlaka öğrenin.

Uyurken gözünüzü ovmanızı ya da üzerine basınç uygulamanızı engellemesi amacıyla ilk gün göz koruyucusu takmanız gerekebilir. Gündüzleri göz koruyucusunu takmanız gerekli değildir, genellikle normal gözlüklerinizi takmanız tavsiye edilir. Eğer operasyon geçirmiş olan göz gözlüksüz daha iyi görüyorsa, gözlüğünüzün o taraftaki lensini çıkarabilirsiniz ya da hiç gözlük takmamayı tercih edebilirsiniz.

Katarakt ameliyatından sonra bir süre gözünüzde kaşıntı olabilir ve hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Genellikle sıvı akıntısı da görülür, gözünüz ışığa ve dokunmaya karşı hassas olabilir. Eğer rahatsızlık hissediyorsanız, doktorunuz bir ağrı kesici önerebilir. 1-2 gün sonra rahatsızlık büyük ölçüde kaybolur. Çoğu vakada, iyileşme yaklaşık 6 hafta sürer.

Ameliyattan sonra bazı genel şikayetler oluşabilir. Bunlar; göz basıncının yükselmesi,ödemden dolayı bulanık görme, iltihap ve bazen kanamadır. Daha nadir görülen sorunlar arasında enfeksiyon, görme kaybı, ışık parlamaları bulunur. Eğer artan ağrı ya da giderek kötüleşen görme gibi şikayetleriniz olursa doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Zamanında uygulanan tıbbi bakımla neredeyse bütün sorunlar başarıyla tedavi edilebilir.

Evdeyken parmağınızla gözünüzün içine dokunmayın ve ağır yükler kaldırmayın. Ağır yükler kaldırmak gözün iç basıncını arttırabilir. Yürüyebilir, merdiven çıkabilir ve hafif ev işleri yapabilirsiniz.

En önemlisi, göz damlalarınızı tam olarak doktorunuzun anlattığı biçimde kullanmalı ve herhangi bir problemle karşılaştığınızda, doktorunuza başvurmalısınız.

Akıllı Lens Ameliyatı