Göz Tansiyonu Tedavisi (Glokom)

Dar açılı glokom, ilk tedavi yöntemidir. Bu özel glokom türünde üretilen sıvının göz içinde dolaşımı ile ilgili bir sorun vardır, genellikle hipermetrop olan bu gözler nispeten küçük olup, göz mercekleri kalın ve ön odaları dardır.

Arka odada üretilen sıvı öne geçemez ve renkli doku olan irisi öne doğru bombeleştirip, sıvının çıktığı kanalların ağızlarını kapatmasına neden olur. "Lazer iridotomi" denen tedavi ile renkli tabakada küçük bir delik açılır ve göz içi sıvısının bozulmuş olan dolaşımı düzeltilir, böylece iris geriye çekilmiş ve kanalların ağzı açılmış olur.

İşlem damla anestezisi ile oturur vaziyette muayene odasında (ameliyathanede değil) gerçekleştirilir, bir iki dakikada tamamlanır, göz kapatılmaz. Önemli bir yan etkisi yoktur. İşlem sırasında ve sonrası minimal ağrı, batma görülebilir. Tedavi  açık açılı glokomda da uygulanabilir.

Göziçi sıvısının gözü terk ettiği kanallar üzerine lazer uygulanarak sıvının daha hızlı bir şekilde çıkışının sağlanması amaçlanır. İşlem "lazer trabeküloplasti (ALT yada SLT) olarak adlandırılır. Lokal anestezi ile yapılan işlem  ağrısız bir girişimdir. Birkaç dakika sürer, göz kapatılmaz. İşlem sonrası minimal batma olabilir. Önemli bir yan etkisi yoktur.